Photoshop
Saveti za alatku Move
Ukoliko u datoteci sa više slojeva premeštate objekte alatkom Move i iznenada treba da izaberete jedan od tih slojeva, uradite sledeće: dok je alatka Move izabrana, postavite pokazivač iznad bilo kog dela slike i pritisnite desni taster miša. Odmah zatim, slojevi koji se nalaze ispod pokazivača pojaviće se u kontekstnom meniju iz koga možete da izaberete onaj koji želite da učinite aktivnim.
Ublažavanje ivica selekcije
Oštre ivice neke selekcije mogu da se ublažiti smanjivanjem nazubljenosti ili umekšavanjem, kao i korišćenjem opcije Select and Mask. Postupak smanjivanja nazubljenosti (anti-aliasing) ublažava hrapave ivice selekcije, a umekšavanjem (feathering) se zamagljuju ivice selekcije.
· Da biste upotrebili opciju Select and Mask, najpre načinite selekciju a zatim, u odeljku sa opcijama, izaberite opciju Select and Mask. Ovu opciju možete da upotrebite za poravnavanje i umekšavanje kontura, ili za njihovo sažimanje ili proširivanje.
· Da biste upotrebili postupak smanjivanja nazubljenosti, izaberite alatku Lasso, Elliptical Marquee ili alatku Magic Wand i u odeljku sa opcijama potvrdite opciju Anti-alias.
· Da biste definisali umekšanu ivicu alatke za biranje, najpre izaberite bilo koju laso alatku ili neku alatku za biranje okvira. Potom, u odeljku sa opcijama u polje Feather upišite željenu vrednost. Ova vrednost definiše širinu umekšane ivice i kreće se u opsegu od 1 do 250 piksela.
· Da biste definisali umekšanu ivicu postojeće selekcije, izaberite Select > Modify > Feather. Zatim, dodelite željenu vrednost parametru Feather Radius.
Saveti o sloju pozadine
Svaka slika može imati samo jedan sloj pozadine (Background). Sloju Background ne možete da promenite redosled, režim mešanja, niti providnost. Ali, pozadinu možete da pretvorite u običan sloj:
· Dvostrukim pritiskom na sloj Background otvorite okvir za dijalog New Layer i upišite novo ime sloja. Ili, mišem izaberite ikonu katanca pored naziva sloja i preimenujte izabrani sloj.
Da biste običan sloj pretvorili u pozadinu:
· U panelu Layers izaberite željeni sloj, zatim izaberite komandu Layer > New > Background From Layer.
Nekoliko reči o kompozicijama slojeva
Kompozicije slojeva (Layer Comps) omogućavaju da jednim pritiskom na taster miša dobijete različite prikaze slike koja ima više slojeva. Za rad sa kompozicijama slojeva koristi se panel Layer Comps (Window > Layer Comps). Mogućnosti koje donose kompozicije slojeva posebno dolaze do izražaja kada, na primer, nekom klijentu želite da prikažete veći broj različitih varijanti slojevitog dizajna.
Kompozicije slojeva mogu da budu posebno dragocene kod višejezičkih publikacija, kao i kada se o dizajnu tek odlučuje ili kada treba da napravite više verzija iste slike.
Izvlačenje maksimuma iz funkcije Photomerge
Ukoliko prilikom fotografisanja već znate da ćete snimke koristiti za pravljenje panorame, najbolje rezultate dobićete ako se budete pridržavali sledećih uputstava:
· Preklapanje susednih snimaka treba da iznosi oko 40%;
· Ne menjajte žižnu daljinu; ukoliko koristite zum objektiv, žižna daljina na svim fotografijama treba da bude ista.
· Ukoliko je moguće, koristite stativ
· Fotografišite sa iste pozicije kako se perspektiva ne bi menjala.
· Izbegavajte korišćenje širokougaonih objektiva sa velikim izobličenjem
· Stapanje snimaka biće uspešnije ukoliko, prilikom fotografi sanja, koristite istu ekspoziciju.
· Isprobajte različite načine spajanja snimaka. Opcija Auto najčešće bira najpodesniji način, ali je sasvim moguće da izborom nekog drugog načina spajanja dobijete bolje rezultate.
Smanjenje zamućenja usled podrhtavanja fotoaparata
Čak i ako vam je ruka vrlo stabilna, prilikom snimanja sa dugačkom ekspozicijom ili velikom žižnom daljinom, može doći do neželjenog pomeranja fotoaparata. Filter Camera Shake Reduction smanjuje zamućenost koja ovako nastaje i izoštrava sliku.
Da biste upotrebili filter Camera Shake Reduction izaberite Filter > Sharpen > Shake Reduction. Filter automatski analizira sliku, bira deo kome je potrebna korekcija i ispravlja zamućenost.
Prečice alatke za zumiranje
Tokom uređivanja slika, često ćete morati da uveličate pregled kako biste izmenili neke detalje, a zatim i da ga umanjite kako biste u celini sagledali načinjene izmene. Evo nekoliko prečica sa tastature kojima se zumiranje ubrzava i olakšava.
· U kojoj god alatki da se nalazite, istovremeno pritisnite taster Ctrl i znak plus (+) za uveličavanje, odnosno Ctrl i znak minus (-) za umanjivanje.
· Ako želite da vratite nivo uveličanja na 100%, dvostrukim pritiskom na taster miša izaberite alatku Zoom u panelu Tools.
· Kada je u odeljku sa opcijama za alatku Zoom izabrana opcija Scrubby Zoom, samo je povucite ulevo da biste uveličali prikaz ili udesno da biste ga smanjili.
· Da biste alatku Zoom prebacili sa uveličavanja na umanjivanje, držeći pritisnut taster Alt, izaberite deo slike koji želite da umanjite.
Nekoliko reči o alfa kanalima
Radeći u Photoshopu pre ili kasnije ćete se susresti i sa alfa kanalima. Zbog toga bi bilo dobro da zapamtite nekoliko njihovih ključnih karakteristika.
· Slika može da ima najviše 56 kanala, uključujući tu i sve kanale boja i alfa kanale.
· Svi kanali predstavljaju 8-bitne slike sivih tonova koje mogu da prikažu 256 nijansi sive boje.
· Za svaki kanal možete da definišete naziv, boju, opcije maske i stepen neprovidnosti.
· Svi novi kanali imaju iste dimenzije i broj piksela kao i izvorna slika.
· Maska može da se uređuje u alfa kanalu pomoću alatki za crtanje ili alatki za uređivanje
· Alfa kanali mogu da se pretvore u kanale posebne boje (spot color).
Stilovi pasusa i pojedinačnih znakova
Ukoliko često radite sa tekstom u Photoshopu, ili na nekoj slici treba dosledno da formatirate tekst u većem obimu, stilovi pasusa i pojedinačnih znakova mogu vam pomoći da efikasnije obavite svoj posao. Stil pasusa (Paragraph style) predstavlja skup atributa koje jednim pritiskom na taster miša možete primeniti na ceo pasus. Slično tome, stil pojedinačnih znakova (Character style) je skup atributa koje možete primeniti na pojedinačne znakove. Ovi stilovi nalaze se u odgovarajućim panelima koje možete da otvorite izborom komande Window > Paragraph Styles, odnosno Window > Character Styles.
Brzo pristupanje alatima
Svaka alatka u panelu Tools može da se izabere prečicom koju čini neko slovo na tastaturi. Jednostavno pritisnete određeno slovo i aktivirate alatku! Ako uz ovaj taster prilikom pritiskanja držite pritisnut i taster Shift, svakim pritiskom preći ćete na sledeću alatku u grupi. Primera radi, pritiskanjem kombinacije tastera Shift+P smenjuju se alatke Pen i Freeform.
Režimi boja (color modes)
· RGB režim boja
Najveći deo vidljivog spektra svetlosti može se predstaviti mešanjem crveno, zeleno i plavo (RGB, skraćenica za Red, Green i Blue) obojene svetlosti u različitom odnosu i različitim intenzitetom. Na mestima preklapanja ovih boja nastaju cijan, magenta, žuta i bela boja.
Kako se kombinovanjem RGB boja dobija bela boja, one se nazivaju i aditivne boje. Mešanjem ove tri boje dobija se bela boja, odnosno sva svetlost se reflektuje nazad prema očima. Aditivne boje se koriste za osvetljenje, video i monitore.
· CMYK režim boja
Režim boja CMYK (skraćenica za Cyan, Magenta, Yellow i BlacK) zasniva se na činjenici da mastilo odštampano na papiru upija svetlost. Kada bela svetlost obasja poluprovidno mastilo, deo spektra se upija, a deo reflektuje nazad u oči.
Sa teorijskog stanovišta, pigmenti čiste cijan (C), megenta (M) i žute (Y) boje trebalo bi da se kombinuju tako da upiju svu boju i generišu crnu. Zbog toga se ove boje nazivaju suptraktivnim bojama. Ali, kako sva mastila za štampanje u sebi sadrže određeni procenat nečistoće, ova tri mastila u praksi zapravo daju tamnosmeđu boju i moraju se kombinovati sa crnim mastilom (K) da bi se dobila prava crna boja. Kombinovanje ovih mastila radi reprodukovanja boje naziva se procesno štampanje u četiri boje.
Illustrator
Koristite više radnih površina
Jedan dokument u Illustratoru može da sadrži do 100 radnih površina (Artboard) koje su najsličnije stranicama u programu Adobe InDesign. To je sjajan način da kreirate dokument sa više strana tako da uporedno možete imati brošure, razglednice i vizitkarte u istom dokumentu. Možete lako deliti sadržaj između različitih stranica i kreirati višestrana PDF dokumenta, a takođe možete štampati više stranica kreiranjem više radnih površina. Da biste kreirali dokument sa više radnih površina, izaberite File > New i u okviru za dijalog New Document, u polju Number of Artboards unesite željeni broj radnih površina.
Pregledajte separacije boja
Pre slanja na profesionalnu štampu, poželjno je proveriti boje u dokumentu. Da biste prikazali separacije boja izaberite Window > Separation Preview. O okviru za dijalog Separation Preview čekirajte polje za potvrdu Overprint Priview i pritiskom na ikone oka prikažite ili sakrijte pojedinačne separacije boja. Ukoliko u dokumentu imate tekst obojen crnom bojom, obratite pažnju da li se on „ubušuje” ili preštamava (overprint).
Biranje objekata koji se nalaze iza drugog objekta
Kada naslažete objekte jedan preko drugog, ponekad je veoma teško izabrati objekte koji su ispod. Da biste izabrali objekat u gomili drugih objekata, držite pritisnut taster Ctrl i kliknite nekoliko puta na objekat na vrhu. Na taj način ćete neizmenično birati objekte koji se nalaze naslagani iza drugog objekta.
Saveti za crtanje poligona, spirala i zvezda
Možete kontrolisati oblike poligona, spirala i zvezda tako što tokom crtanja oblika pritiskate određene tastere. Da biste kontrolisali oblik, izaberite jednu od sledećih opcija:
· Da biste dodali ili oduzeli stranice poligonu, tačke zvezdi ili broj segmenata spirali, dok kreirate oblik držite pritisnut taster sa strelicom nagore ili strelicom nadole. Ova opcija funkcioniše samo ako držite pritisnut taster miša. Kada se taster miša pusti, alatka je podešena na poslednju određenu vrednost.
· Da biste rotirali oblik, pomerite miša kružno.
· Da bi ste postavili stranicu ili tačku na vrhu, držite pritisnut taster Shift.
· Da biste imali konstantan unutrašnji radijus, počnite sa kreiranjem oblika i potom držite pritisnut taster Ctrl.
Režimi boja
Postoje dva osnovna režima boja (Color mode):
· CMYK – Cyan, Magenta, Yellow i Black (cijan, magenta, žuta i crna) su četiri osnovne procesne boje. Ove četiri boje se kombinuju i preklapaju u polutonskom rasteru, kako bi stvorile utisak mnoštva drugih boja. Ovaj režim koristite za crteže koji će se odštampati.
· RGB – Red, Green Blue je režim za prikaz boja kombinacijom crvene, zelene i plave svetlosti. Izaberite ovaj režim ukoliko koristite slike za prikaz na ekranu ili na Internetu.
Režim boja birate prilikom kreiranja novog dokumenta File > New i izaberete odgovarajući profil novog dokumenta, na primer profil Print, koji za režim boja bira CMYK. Takođe, režim boja možete promeniti i kasnije, izborom komande File > Document Color Mode > CMYK color ili RGB color.
Proverite parametre rasterskih efekata dokumenta
Uvek kada primenite rasterski efekat, Illustrator koristi parametre rasterskih efekata dokumenta kako bi odredio rezoluciju krajnje slike. Veoma je bitno da pre početka rada sa efektima, proverite parametre rasterskih efekata. Opcije za rasterizovanje podešavate kada kreirate novi dokument ili kada birate komandu Effect > Document Raster Effects Settings. Opcija Screen (72 ppi) namenjena je dokumentima koji će biti publikovani na internetu, a opcija High (300 ppi) dokumentima koji će biti odštampani u visokoj rezoluciji.
Koristite atribute izgleda objekta i panel Appearance
Panel Appearance je često nezasluženo zaboravljen od strane novih korisnika Illustratora. Pomoću ove izuzetne funkcije, možete primeniti atribute izgleda na bilo koji objekat, grupu ili sloj koristeći mnogobrojne efekte. Atributi izgleda su estetsko svojstvo – kao što su popuna, potez, providnost, ili efekti koji utiču na izgled objekta, ali ne menjaju njegovu osnovnu strukturu. Jedna od prednosti korišćenja atributa izgleda je ta što ih možete u bilo kom trenutku promeniti ili ukloniti bez promene skrivenog objekta i ostalih atributa koji su primenjeni na objekat. Da biste koristili ovaj panel, izaberite Window > Appearance.
Koristite simbole
Simbol je objekat crteža koji je sačuvan u panelu Symbols (Window > Symbols) i koji se može iznova koristiti. Na primer, ukoliko napravite simbol od objekta nekog oblika, na crtež možete dodati više primeraka tog simbola, a da ne morate ponovo da crtate taj oblik. Svi primerci simbola su povezani sa odgovarajućim simbolom u panelu Symbols, tako da ih lako možete izmeniti koristeći alatke Symbolism.
Tri pogodnosti upotrebe simbola su:
· Možete izmeniti jedan simbol, i svi ostali primerci će biti ažurirani.
· Možete mapirati crtež na 3D objekte.
· Upotreba simbola smanjuje veličinu datoteke.
InDesign
Dodelite prečice najčešće korišćenim stilovima
Adobe InDesign sadrži razne vrste stilova, uključujući stilove pasusa (Paragraph styles), znakova (Character styles), objekata i tabela. Stil pasusa uključuje formatiranje atributa koji se primenjuju na ceo tekst u pasusu. Stil znakova uključuje samo atribute znakova (slova), što je korisno za formatiranje reči i fraza unutar pasusa.
Da biste dodelili prečice sa tastature stilovim pasusa koje često koristite, pritisnite dva puta na ime stila u panelu Paragraph Styles, i u polju Shortcut unesite prečicu sa tastature (obavezni su tasteri Ctrl ili Shift). Na isti način, dvostrukim pritiskom na željeni stil, se dodeljuju prečice stilova znakova, objekata ili tabela.
Koristite slojeve
U programu InDesign možete postaviti objekte na različitim slojevima. Kao i u Adobe Photoshopu, korišćenjem slojeva možete praviti i uređivati objekte bez uticaja na druge objekte. U InDesignu, slojevi su posebno značajni kod publikacija na više jezika. Na taj način je olakšano prikazivanje i štampanje različitih varijanti u okviru istog dokumenta.
Da biste napravili novi sloj u InDesignu, izaberite Window > Layers da biste prikazali paletu Layers. Zatim pritisnite ikonu Create new layer koja se nalazi u dnu panela. Da biste izbrisali postojeći sloj, izaberite ikonu u obliku kante pod nazivom Delete selected layers.
Rad sa fonovima
Za rad u InDesignu, nije neophodno da instalirate fontove koje koristite u određenoj publikaciji. Dovoljno je da, u okviru foldera u kome se nalazi vaš InDesignov dokument, napravite novi folder pod nazivom Document fonts, i da u njega kopirate željene fontove. Na taj način će samo InDesign moći da koristi sve fontove iz tog foldera. To je idealno rešenje ukoliko isti dokument koristite na više računara, kao i prilikom izrade backup kopija.
Dodavanje broja stranice
Da biste dodali broj strane na svaku stranicu InDesignovog dokumenta, izaberite Window > Pages, i pritisnite dva puta na master stranicu (najčešće A-Master). Na stranici napravite okvir za tekst pomoću alatke Type, pritisnite desnim tasterom miša i iz kontekstnog menija izaberite Insert Special Character > Markers > Current Page Number. Još jednostavniji i brži način je da pritisnite prečicu na tastaturi Ctrl+Alt+Shift+N.
GREP pretraživanja
Da biste koristili napredna GREP pretraživanja, iz menija Edit izaberite Find/Change, pritisnite na karticu GREP i unesite željenu sintaksu pretraživanja u polje Find what. Evo nekoliko primera kako možemo iskoristiti ovu izuzetno moćnu funkciju InDesigna:
· Pronalaženje svih reči ispisanih velikim slovima (Uppercase): uu+
· Malo slovo na početku pasusa: ^l
· Ukoliko želite da zamenite sve znakove na početku reda u crtu, u polje Find what upišite: ^(.) a u polje Change to upišite: – $1
· Da biste ubacili sadržaj klipborda (recimo kopiranu sličicu) u tekst, u polje Change to upišite: ~c
· Ukoliko želite da zamenite crte posle broja slika u celom dokumentu sa dvotačkama (npr. Slika 4.25 – u Slika 4.25: ) u polje Find what upišite: (Slika d+.d+) – a u polje Change to upišite: $1:~m
Znak d označava bilo koji broj, $1 vraća sve što je bilo u zagradi u polju Find, a ~m označava veći razmak.
Pretraživanja možete sačuvati pritiskom na ikonu Save Query koja se nalazi u vrho okvira za dijalog Find/Change. Sačuvane pretrage se biraju iz padajućeg menija Query.
Korišćenje biblioteke
Biblioteka (Library) objekata vam omogućava da skladištite i organizujete slike, tekst i stranice koje često koristite. Takođe, biblioteci možete dodati vođice lenjira, mreže, nacrtane oblike i grupisane slike. Svaka biblioteka se pojavljuje kao posebna paleta koju možete da grupišete sa drugim paletama na bilo koji način. Možete napraviti onoliko biblioteka koliko vam treba – na primer, različite biblioteke za svaki projekat ili klijenta.
Da biste napravili novu biblioteku, iz menija File izaberite New > Library i unesite ime biblioteke. Pojaviće se panel sa novom bibliotekom, u koji možete jednostavno prevući objekte i sličice koje često koristite. Te sačuvane objekte možete ubaciti na stranicu dokumenta prevlačenjem iz biblioteke.
Generisanje sadržaja
Spisak odrednica sadržaja može se napraviti iz bilo kog teksta na kome su primenjeni stilovi pasusa. Jednostavno izaberite koje stilove pasusa želite da koristite. Da biste generisali sadržaj, iz menija Layout izaberite Table of Contents. U polju Other Styles izaberite stil naslova koji želite da se nađe u sadržaju i pritisnite dugme Add. Podesite opcije prikazivanja stila u sadržaju i pritisnite dugme OK.
CompTIA A+
Sve matične ploče na sebi poseduju specijalni ROM (Read Only Memory) čip.Ovaj čip u sebi sadrži razne startup programe i minimalni set drajvera.Kada pritisnete power dugme na vašem računaru jedan od startup programa iz gore pomenutog čipa se startuje automatski.
To je POST (power on self test).On testira procesor,memoriju,chipset,grafičku karticu,disk kontrolere,disk uređaje,tastaturu i ostale važne komponente vašeg računara.
Da pomenemo još neke startup programe.
SETUP je program u koji ulazimo preko shortcut-a na tastaturi (obično taster Del ili F2).Taster pritiskamo dok još traje POST program koji kad istestira vaše komponente , pusti video signal sa grafičke kartice na monitor i na ekranu vam ispisuje izveštaj o tome šta je istestirao i detektovao.Sve ovo što smo nabrojali traje od 1 do 5 sekundi tako da taster za ulazak u SETUP program moramo brzo pritisnuti.Kada uđemo u SETUP u njemu možemo da konfigurišemo mnoge parametre matične ploče,čipseta,procesora,redosled boot uređaja,power management,datum i vreme,možemo zaštititi lozinkom i sam SETUP program od neovlašćenog korišćenja.Parametri koje vi namestite u SETUP programu čuvaju se u CMOS memoriji koja se neprekidno napaja iz baterije (obično CR2032 3v – takozvana tableta baterija ).Baterija služi da sačuva konfiguraciju vašeg računara čak i kada nije uključen na naponsku mrežu.Radni vek baterije je od 3-5 godina.
BootMenu u koji takođe ulazimo preko shortcut-a na tastaturi. Obično taster F12 ili neki drugi zavisno od proizvođača.BootMenu je manje komplikovan od SETUP programa i kada se pojavi na ekranu ponudi nam spisak svih bootabilnih uređaja (uređaji sa kojih se može startovati neki operativni sistem).Lista ponuđenih uređaja zavisi od toga kako smo ih konfigurisali u SETUP programu (napr. možemo isključiti sve uređaje osim hard diska i time sprečiti neovlašćeno startovanje sistema sa USB flash memorija DVD-a…
BIOS(Basic Input Output System) je kolekcija drajvera neophodnih da bi operativni sistem i korisnik u ranoj fazi startovanja računara (odmah posle uključivanja i pre nego što se učitaju drajveri od vašeg Windows,Linux,OSX…. operativnog sistema) imali mogućnost interakcije sa osnovnim komponentama hardvera u računaru.
Bootstrap loader je program koji protrči kroz vaš boot order (čita prvi fizički sektor svih uređaja koje ste vi konfigurisali u SETUP programu napr. 1st boot device:USB HDD,2nd boot device DVD,3rd boot device HDD Drive) tražeći Master Boot Record (MBR).Kada nađe MBR kod ,izvrši ga,pročita prvi fizički sektor tog bootable uređaja koji je početak Volume Boot Record-a (VBR) i tek onda se učitava prvi startup fajl instaliranog Operativnog sistema (IO.sys kod windows 9x/Me,ntldr kod windows XP/2000/NT,bootmgr kod Windows 7/8/10).Tek onda operativni sistem preuzima kontrolu i nastavlja boot proces.
Dodatne kartice kojima proširujete mogućnosti vašeg sistema takođe imaju ROM čip koji se zove Firmware.Grafičke,RAID ,Mrežne,zvučne…kartice sve imaju na sebi Firmware.
Flešovanje BIOS-a (brisanje čipa sa svim programima i drajverima i upisivanje novije verzije istih) je rizična operacija i treba je raditi samo kada je stvarno neophodna.Pre svega treba proveriti kod proizvođača vaše matične ploče koji problemi su tom novom verzijom biosa rešeni (ako se neki vaš problem pominje onda imate razloga da pristupite flashovanju).
Ako ste se odlučili na akciju prvo proverite tačno koji je vaš model ploče i koja je revizija (jer proizvođači izbace ponekad ploče iste oznake u više verzija).Posle toga skinite upute,BIOS fajl,program za flashovanje i počnite.